fbpx

Rodzinne atrakcje na Podhalu. Gdzie się wybrać?

Podhale to przepiękne naturalne krajobrazy, niesamowity folklor i klimat. Nie ma chyba osób, które mogłyby narzekać na te tereny.

rodzinne atrakcje na podhalu

Wybierając się w góry, przeżywamy nie tylko wspaniałe chwile, jest to także wyprawa, z której wspomnienia na zawsze zapisują się w pamięci odwiedzających. Jednak, aby zmaksymalizować zadowolenie z tej podróży, należy ją odpowiednio zaplanować. Sprawa komplikuje się, gdy zabieramy ze sobą pociechy. Wtedy trzeba zweryfikować poziom trudności wybieranych szlaków, ich długość oraz zapewnić dzieciom dawkę odpowiedniej zabawy. Zatem, jakie są najlepsze atrakcję na Podhalu, czym może zaskoczyć Cię Leśnica?

Leśnica - piękne miejsce na Podhalu

rodzinne atrakcje na podhalu

Jest to niewielka, aczkolwiek urocza, miejscowość położona na Podhalu w województwie małopolskim. Miejsce to znajduje się w niedalekim sąsiedztwie Nowego Targu. Jest tutaj wiele atrakcji turystycznych, jednak największym atutem Leśnicy są walory przyrodnicze, spokój oraz cisza. Kolejnym plusem tej miejscowości jest jej bliskość do największych atrakcji turystycznych regionu, m.in.: Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Szaflar oraz Zakopanego. Jest to bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania całego Podhala. Najczęściej odwiedzana przez turystów, również tych, posiadających dzieci, ze względu na, wspomniane wcześniej, spokój i ciszę.

Zabytki oraz kultura w Leśnicy

rodzinne atrakcje na podhalu

Jest to osada zamieszkiwana przez ponad 1700 osób, głównie górali, którzy słyną ze swojej gościnności oraz tego, że pomogą w każdej sytuacji. Folklor góralski jest tutaj zauważalny wszędzie, od języka, którym posługują się mieszkające tutaj osoby, po tradycyjne, drewniane domy, które są wielką ozdobą tych terenów. Ciekawostką jest, iż w Leśnicy funkcjonuje niezmiennie od 1983 roku zespół Zawaternik, wykonujący tradycyjną muzykę. Zyskał wielkie uznanie wśród szerokiej publiczności i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Na terenie Leśnicy i Gronia mieści się, w całości wykonany z drewna, kościół pod wezwaniem Świętego Jacka. Jest to atrakcja szczególnie dla rodzin z dziećmi. Przed wejściem do tej świątyni znajduje się odsłonięty w 2006 roku, pomnik papieża Jana Pawła II. Dwa lata później, został on poświęcony przez kardynała Stanisława Dziwisza. Poświęcony również został krzyż, który umieszczony jest obecnie na Wierchu Stefańskim.

Naturalne piękno Podhala

rodzinne atrakcje na podhalu

W Leśnicy wspaniały jest fakt, iż wystarczy zrobić dosłownie kilka kroków od miejsca wypoczynku, aby doświadczyć wspaniałości tutejszej natury. Odgłosy, zapach oraz przepiękne widoki na pasmo Tatr, Podgórze Gliczarowskie, Dolinę Nowotarską, Gorce i Spisz - wszystko to będzie sprzyjać pieszym wędrówkom oraz wyprawom na rowerach górskich. Tutejsze trasy są polecane dla rodzin z dziećmi oraz początkującym, ponieważ cechują się łagodnością i niskim poziomem trudności. Dodatkowym ich atutem jest możliwość przebywania z dala od zgiełku.

Niedaleko graniczącej z Leśnicą Bukowiny, za wzniesieniem Koszarkowego Wierchu, znajduje się drewniana kapliczka “Janiołów”. Została ona stworzona przez J. Łukaszczyka “Janioła”. W Groniu na Kobylarzówce jest postawiona w 1776 roku, kapliczka, która według legendy “idzie” w stronę Trybsza. Znajdując się w tym miejscu, już kilka kroków dzieli nas do przełomu Białki, wapiennych skałek: Cisowej, Kramnicy oraz Obłazowej. To właśnie w tych okolicach odkryto jaskinię, która zachowała ślady osadnictwa ludzi z czasów prehistorycznych.

Jak wspomniano wcześniej, tutejsi osadnicy bardzo dbają o tradycję. Podczas świąt zobaczyć można tradycyjne ubiory, obrzędy, posłuchać śpiewów. Leśnica słynie również z wypasu owiec. Nic dziwnego, że można tutaj napotkać bez problemu takie regionalne wyroby, jak: bundz, bryndza, oscypek oraz wełniane swetry.