fbpx

Alternatywa dla Tatr

Często, kiedy przyjeżdżamy w Tatry, okazuje się, że wręcz nie da się po nich chodzić. Kolejki do kolejki na Kasprowy Wierch, czy na Giewont bardzo często odstraszają nas, a tłumy na szlakach mogą popsuć nasze wrażenia i nierzadko humor. Tatry oczywiście są wyjątkowo piękne, ale nie powinniśmy zapominać o pobliskich pasmach górskich, które są równie malownicze, a co najważniejsze — na ich szlakach panuje cisza i spokój, oraz są bardziej przystępne dla początkujących.

GORCE

Gorce to pasmo górskie należące do Beskidu Zachodniego. Ich nazwa prawdopodobnie związana jest ze słowem „gorzeć” (czyli płonąć) i pochodzi od sposobu pozyskiwania polan pod wypas owiec. Gorce to idealne miejsce dla chcących zacząć swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Ich najwyższy szczyt to Turbacz (1310 m n.p.m), z którego rozlega się przepiękny widok na panoramę Tatr i Podhala. Warto jest na niego wejść, by spojrzeć na Tatry z innej perspektywy. Na terenie Gorców znajdziemy również liczne schroniska i koliby, w których można nabrać sił do dalszych wędrówek. Warto wspomnieć, że całą okolicę obejmuje Gorczański Park Narodowy, którego symbolem jest liczna na tych terenach – Salamandra Plamista. Szczęściarze mogą zobaczyć je z bliska nad licznymi potokami, jednak warto pamiętać o tym, że nie należy brać ich do rąk, gdyż wydzielają one trujący jad. Dodatkowo na gorczańskich szlakach możemy natknąć się na takie zwierzęta jak głuszce, żbiki, wilki, jelenie, a nawet rysie czy niedźwiedzie!

gorce

PIENINY

Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat, położone na granicy Polsko – Słowackiej w niewielkiej odległości od Zakopanego. Główną rzeką w Pieninach jest Dunajec, który dosłownie i w przenośni jest źródłem wielu atrakcji jak np. Słynny spływ tratwami. Skoro już mowa o wodzie, to warto wspomnieć, że na terenie Pienin występują liczne uzdrowiska np. W Szczawnicy i Krościenku, gdzie do picia podaje się wydobywaną u podnóży gór wysoko zmineralizowaną wodę, której występowanie związane jest z procesami wulkanicznymi. Tak, na terenie Pienin, choć nie jest to do końca potwierdzone, znajdował się wulkan! Tak jak w przypadku Gorców, Pieniny objęte są – jak sama nazwa wskazuje – Pienińskim Parkiem Narodowym. Na jego terenie stwierdzono występowanie 61 gatunków ssaków, co stanowi ponad 69% fauny krajowej! Znajdziemy tam m.in. ryjówki, nietoperze, zające, piżmaki, wydry, borsuki, rysie, wilki, niedźwiedzie, oraz dziki sarny i jelenie – prawda, że dużo? Jeśli natomiast dni są zbyt upalne, by chodzić po górach, to zawsze można udać się nad Zalew w Czorsztynie i spędzić dzień nad wodą.

pieniny

Babia Góra

Babia góra to masyw górski należący do Beskidu Żywieckiego. Najwyższym szczytem jest Diablak, który mierzy 1725 m n.p.m. często nazywany również Babią Górą. Jest to najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich i poza Tatrami jest najwyższym szczytem w Polsce! Pochodzenie nazwy tłumaczą liczne ludowe legendy. Według jednej z nich Babia Góra to kochanka pewnego zbójnika, która skamieniała z żalu widząc, jak niosą jej zabitego ukochanego. Dla innych nazwa wywodzi się z tego, że panująca tam pogoda jest wyjątkowo kapryśna i zmienna. Dlatego też Babia Góra to miejsce dla bardziej wprawionych wspinaczy. Przygotowując się do podejścia, trzeba mieć na uwadze różne scenariusze. Warto jest natomiast wejść na szczyt, ponieważ na zdobywców czekają przepiękne widoki, a ci wytrwalsi mogą spędzić tam noc, by być świadkami przepięknego wschodu słońca. Jak w przypadku pozostałych omawianych przez nas pasm górskich, również Babia Góra objęta jest programem ochrony przyrody. Babiogórski Park Narodowy w 1977 roku został wpisany przez UNESCO na listę światowych rezerwatów biosfery.

poranek

Jak widzicie, Podhale to nie tylko Tatry, dlatego zachęcamy was do poszukiwania nowych miejsc. Na Morskie Oko i Kasprowy Wierch jeszcze przyjdzie pora. Jeśli natomiast szukacie miejsca, skąd blisko będzie do omawianych przez nas pasm górskich, to koniecznie sprawdźcie naszą ofertę klikając TUTAJ!